Přichází léto as ním i typická otázka pracujících rodičů – kam s dětmi? Rodinná dovolená většinou zabere dva týdny, další dva týdny se z vnoučat mohou těšit prarodiče. Dva měsíce jsou však dva měsíce, na scénu tedy nastupují i dětské tábory.
Děti je milují a rodiče jsou za ně vděční: pomáhají jim více či méně smysluplně vyplnit prázdninový čas ratolestí. Na druhé straně však tábory s sebou nesou i jistá zdravotní rizika. Pokud však nepodceníte přípravu a prevenci, můžete klidně spát.
Pomozte dítěti překonat stres z odloučení
Máte-li doma „prvotáborče“, je velmi pravděpodobné, že pobyt svého dítěte v táboře budete trochu více prožívat. Přece jen, je to poprvé, co ho na delší dobu spustíte z očí a bude odkázáno na dohled vedoucích v táboře.
Podle průzkumu ING Životní pojišťovny se ¾ rodičů obávají vážného onemocnění dítěte a 9 z 10 rodičů má strach z úrazu. Je to přirozené, ale je několik věcí, které můžete udělat ke zmírnění obav.
První tábor vybírejte tak, aby mělo vaše dítě poblíž člověka, kterého zná. Ideální je tábor se spolužáky, případně pobyt pořádaný zájmovým kroužkem, kam dítě přes rok chodí nebo společenstvím, které zná (například z kostela).
„Děti se do tábora obvykle těší, ale když přijde večer, mnohé touží po maminčině objetí a jistotě domova. Kamarádi jim v tomto případě dodají potřebný pocit jistoty,“ říká z vlastní zkušenosti pediatrička Marta Špániková. I díky tomu dokáže dítě snáze nabýt novou úroveň osobní integrity, nezávislosti a odpovědnosti, což je největší přínos pobytu v táboře.
Co vás čeká a nemine…
Racionální analýza vám napoví, co může ohrozit vaše dítě během tábora. Denní tábory uprostřed civilizace (např. divadelní tábor) jsou bezproblémové, k pobytu mimo město je třeba se připravit. Kvalitní tábor musí mít zkušeného zdravotníka – lékaře, zdravotní sestru nebo medika z vyššího ročníku.
Musí být patřičně vybaveny k řešení úrazů, ale důležitá je také spolupráce s rodiči. Organizátorovi tábora je třeba dát informaci o zdravotním stavu dítěte, jaké trvalé léky užívá, jak chronickým onemocněním trpí a čí má nějaké alergie. \“Pokud dítě trvale užívá léky, předejte je zdravotníkovi při nástupu do tábora is indikací a dávkováním,\“ zdůrazňuje pediatrička M. Špániková.
Léky v žádném případě nepatří do rukou dětem, i když ty často přesně vědí, co a kdy užívat.
Speciální pozornost vyžadují fakultativní výlety a koupání. „Koupání dětí včetně dobrých plavců musí být pod dozorem zodpovědného dospělého člověka. Ideální je, pokud děti ve vodě mají koupací čepice určité barvy, aby je táborový vedoucí uměl okamžitě poznat,“ upozorňuje pediatrička.
Zdraví dětí samozřejmě ovlivňuje i počasí – bude-li dva týdny pršet, je docela možné, že se dítě vrátí z pobytu pouze s rýmou, v horším případě s angínou či zápalem plic. Nezapomeňte proto dětem zabalit oblečení do každého počasí.
Zaočkujte, pojistěte a užívejte si!
Vhodnou prevenci představuje kromě adekvátního šatstva také očkování či správné pojištění. \“Dítě, které absolvovalo všechna povinná očkování, se nemusí obávat těch nejnebezpečnějších onemocnění,\“ tvrdí pediatrička M. Špániková.
Lékařka také doporučuje zvážit u starších žáků a adolescentů očkování proti zánětu mozkových blan způsobených meningokokem, očkování proti žloutence typu A a také proti klíšťové encefalitidě. Pokud posíláte svou ratolest do tábora v exotičtějším prostředí, mimo Slovensko, určitě není na škodu zjistit si, jaká rizika zde na něj číhají.
Nebezpečím může být štípnutí cizokrajným hmyzem, hadem nebo také nákaza různými, nejčastěji střevními, virózami. V takovém případě doporučuje pediatrička poradit se se svým lékařem o správném typu vakcíny.
Před odchodem do dětského tábora byste měli zvážit i připojištění pro případ úrazu (vyvrtnutý kotník či zlomená ruka nejsou ničím výjimečným) a připojištění kritických chorob (děti ohrožuje zejména žloutenka, klíšťová encefalitida a meningitida).